LITOVELSKÝ FOTOKROUŽEK V LETECH 1947 AŽ 1999

Autor: Petr Dolinský <dolinsky%40volny.cz>, Téma: Činnost fotoklubu, Zdroj: katalog "60 let Fotoklubu Litovel", Vydáno dne: 14. 02. 2008

Ze schůze v r. 1955

Fotografové se v Litovli sdružovali již ve třicátých letech. ale soustavná činnost je zdokumentována až po válce. Ustavující schůze klubu fotoamatérů a filmových pracovníků se konala 17.9.1947 u Bílého koníčka. Jubileum, které si tak připomínáme, se týká tohoto fotokroužku, který se po roce 1954 stal součástí okresního Domu osvěty. Nebyla to však jediná organizace fotografů v Litovli. Když vznikl roku 1949 závod Křižík (pozdější Gramozávody a Tesla), byl i zde založen fotokroužek a začal vyvíjet pestrou činnost. Ve funkci předsedy se vystřídali Josef Wagner, Stanislav Pařízek a Lubomír Šik. Od rodinných fotografií se postupně přešlo k vážnější práci, vznikl okresní poradní sbor a navázal se kontakt s olomouckou skupinou DOFO (Dobrá fotografie). Významnou zkušeností s reportážní a portrétní fotografií byly propagační snímky pro ochotnické divadlo. Roku 1959 se v Litovli slavilo deset let výroby gramofonů, k této příležitosti byla připravena první výstava fotografií, nejspíš poprvé se v Litovli představily výstavní formáty 30 x 40 cm.

Roku 1960 zanikl po zrušení okresu i Okresní dům osvěty, náhradou se spojily dosavadní kulturní instituce ve městě a vznikl Sdružený závodní klub ROH. Zde se sloučily všechny dosavadní organizace a fotokroužek, který patřil k nejaktivnějším, měl nyní v průměru kolem 25 členů, předsedou zůstal Lubomír Šik. Fotografové pořádali kurzy pro začátečníky, ale zejména zahájili tradici pravidelných členských výstav. Od roku 1962 významně obohatila činnost účast v mapových okruzích. Členové se učili posuzovat kvalitu fotografií, poznali jak pracují jinde a srovnávali vlastní úroveň. Od roku 1963 se členové začali věnovat barevné fotografii, ale hlavně diapozitivům. Vznikala souvislá pásma obrazů s doprovodným textem a ve spolupráci s divadelním souborem i náročná představení, jako Hučivá Desná, či polyekran Královské město Litovel roku 1965.

Ze schůze 22.1.1980

Po normalizačních zásazích odešel v r.1972 po 17 letech z vedení kroužku Lubomír Šik a předsedou se stal Vlastimil Kulhánek. Novým prvkem ve snaze o zvýšení úrovně byla účast 7 členů ve večerní škole výtvarné fotografie v Olomouci, výsledkem byla první místa (V. Kulhánka, P.Forsta aj.) v několika soutěžích i litovelské kolekce na přehlídce amatérské fotografie AMFO 77 v Martině. V roce 1977 byla budována nová fotokomora ve dvoře Závodního klubu. Na samostatných výstavách se představovali L. Kryl, P. Čunderle, V. Kulhánek P. Forst, M. Pinkava. V letech 1981 a 1982 sklízel fotokroužek úspěchy v mapových okruzích Tesla a Bohemia, ale i v celostátních soutěžích Šumava 83 a AMFO 83. Od 10.11.1983 vystřídal ve vedení Vl. Kulhánka Pavel Forst. V roce 1984 měl fotokroužek 16 členů a tento rok byl z hlediska činnosti a dosažených výsledků jedním z nejúspěšnějších. V roce 1986 byla uspořádána výstava „Litovelsko našima očima“, roku 1989 si fotokroužek připomenul 40. výročí založení, uspořádal výstavu a svolal pamětníky. Velkou výstavou pod názvem „Mít rád své město“ se prezentoval v roce 1990 Ladislav Kryl, který po členské výstavě roku 1992 převzal vedení fotokroužku. V roce 1994 tvoří fotografie tohoto autora obrazovou přílohu ke knize Lubomíra Šika - Litovelské paměti.
K padesátému výročí byla v březnu 1998 uspořádána výstava a vydána brožura se stručnou historií fotokroužku.